• DOLAR
  $1.170,47
 • EURO
  $0,3784
 • ALTIN
  $16.196,37
 • BIST
  1,0466


DSÖ’den korkutan koronavirüs açıklaması!

DSÖ’den korkutan koronavirüs açıklaması!

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri ve yaşananları aktarmaya devam ediyor. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınında yaşanan ölümlere ilişkin korkutan bir açıklamada bulundu ve dünyada yaşanan ölümlerin 1 milyonu geçtiğini belirtti. Fakat Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Gerçek sayı kesinlikle bundan daha yüksek.” ifadelerinde bulundu.

Ghebreyesus, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında Kovid-19 salgınına ilişkin düzenlenen etkinliğe video konferans yoluyla katıldı.

Salgının dünya genelinde gidişatına değinen Ghebreyesus, “Dün, Kovid-19’a karşı ortak mücadelemizde tatsız bir dönüm noktası oldu. Bir milyon insanın bu yeni virüsten dolayı hayatını kaybettiği teyit edildi. Gerçek sayı kesinlikle bundan daha yüksek. Daha fazla insan da dünyanın her yerindeki hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.” dedi.

Bireylerin, toplumlar ve ekonomilerin korku ve belirsizliğin pençesinde olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Bilim, bize yeni testler, terapötikler ve umarız ki bir aşı şeklinde çözümler sunuyor. Ancak dayanışma olmadan bilim ve çözümler etkisiz kalacaktır.” uyarısında bulundu.

DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) hakkında da bilgi veren Ghebreyesus, dünya nüfusunun yüzde 70’ine tekabül eden 167 ülkenin şimdiye kadar COVAX’a katıldığını bildirdi.

Kovid-19 aşısının tüm ülkelere eşit ve adil şekilde dağıtılmasını amaçlayan COVAX’a Çin, Rusya ve ABD ise henüz katılmadı.

DSÖ, COVAX vasıtasıyla 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşıya ulaşmayı hedefliyor.(acunn.com)

Sosyal Medyada Paylaşın:


BİRDE BUNLARA BAKINDüşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?