• DOLAR
  7,0584
 • EURO
  8,4157
 • ALTIN
  462,23
 • BIST
  9,3020
Bilim Kurulu Üyesi Üyesi Doç. Dr. Sema Turan açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Üyesi Doç. Dr. Sema Turan açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamasının şu anda Bilim Kurulu’nun gündeminde olmadığını söyledi. Doç. Dr. Turan, “Ancak Ramazan Bayramı’nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında da azalma oldu. Bu nedenle halkımız Kurban Bayramı’nda önlemlere uyacak” dedi. Sözcü’de yer alan habere göre;Dün cuma namazı sonrası […]

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamasının şu anda Bilim Kurulu’nun gündeminde olmadığını söyledi. Doç. Dr. Turan, “Ancak Ramazan Bayramı’nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında da azalma oldu. Bu nedenle halkımız Kurban Bayramı’nda önlemlere uyacak” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre;Dün cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin açıklamasında “Şu anda gündemimizde sokağa çıkma kısıtlaması yok. Ama bilim kurulu değerlendirecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından gözlerin çevrildiği Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’ndan son noktayı koyan bir demeç geldi.

“HER ŞEY HALKIN ELİNDE…”

Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, ‘Bilim Kurulu’nun gündeminde Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması var mı?’ sorusunu şöyle yanıtladı:

* Sokağa çıkma yasağı şu an için Bilim Kurulu gündeminde yok. Ancak Ramazan Bayramı’nda gerçekleşen sokağa çıkma kısıtlamasından sonra biliyorsunuz ki vaka sayılarında azalma oldu.

* Bu önemli bir sonuçtu bizim için. Çünkü her türlü aktivitenin ardından 10-14 gün içerisinde sayısal patlamaları yaşamak mümkün.

* Bu nedenle Kurban Bayramı’nda alacağımız her önlem 10 gün sonra gerçekleşecek değişikliklerin daha az olmasına, daha az sayıda hastanın ortaya çıkışına neden olur.

* Bu da tabii ki olumlu bir etki, bu tamamen halkımızın elinde. Halkımız Kurban Bayramı’nda önlemlere uyacak. Burada dünyada söylenen maske, mesafe ve el hijyeni kuralı çok önemli bir kural. Bunlar artık hayatımızın bir gerçeği. Bu kurallardan şu aşamada vazgeçmek de mümkün değil.

HABERİN DEVAMI…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?